Jak pečovat o zelené fasády a stěny?

Jak pečovat o zelené fasády a stěny?

Zvažujete koupi zelené fasády nebo stěny a zajímá vás, jak náročná je její údržba? Pak jste tu správně. Společně se podíváme na jednotlivé druhy našich zelených vertikálních systémů a rozebereme náročnost jejich údržby.

Celkově je lze však přirovnat k péči o zahradu, která je vedena ve francouzském stylu (tedy intenzivním).

Jako první se podíváme na zelené fasády. Zde je potřebná odborná údržba servis je prováděn většinou jedenkrát měsíčně. Fasádu kontrolujeme i vizuálně, díváme se, zda rostliny prospívají či nikoliv. Stříhání by pak mělo probíhat minimálně dvakrát ročně.

U zelených fasád se počítá s 15% úhynem travin. U tohoto druhu fasády je potřeba hnojivo přidávat do závlahy, která se nevypíná. Zelená fasáda je určena především pro exteriéry.

Dalším vertikálním systémem je Biotile. I zde probíhá odborná údržba, a to podle potřeby, avšak minimálně dvakrát ročně. Opět kontrolujeme fasádu vizuálně. Stejně jako u zelených fasád je třeba hnojivo přidávat do závlahy, která se nevypíná.

Taktéž se tady počítá s 15% úhynem rostlin. Vertikální zahradu Biotile můžete umístit do interiéru i exteriéru buď jako zelenou fasádu nebo stěnu.

Třetím typem je systém zelených stěn sestavený z truhlíků PlantBox. Můžete jej umístit jak do exteriéru, tak i interiéru. Navíc je jednoduchý na údržbu. Díky automatickým dávkovačům závlahy je třeba stěnu zalít každých 14-21 dní.

V případě volby automatického zavlažovacího systému probíhá kontrola dvakrát ročně. Stěnu je dobré jednou za čas zkontrolovat vizuálně a případně vyměnit rostliny.

Nakonec zmíníme i zelené fasády treláže. Jedná se o velice jednoduchý a levný systém, jak si ozelenit fasádu či interiér. Zde je kontrola rostlin prováděna dvakrát ročně.

A protože se jedná o popínavé rostliny, je třeba je v případě potřeby zastřihnout, aby se nepletly do cesty, a to obzvláště v teplých měsících.

A proč si vůbec pořizovat zelené fasády nebo stěny? Nejenže vypadají dobře, ale zlepšuí kvalitu okolního vzduchu, redukují hluk a prašnost, přibližují člověka k přírodě, čímž zvyšují kvalitu života, a dokonce si na nich můžete i něco vypěstovat.

Pokud se rozhodnete pořídit si vertikální zahradu do bytu či kanceláře, zjistíte, že v její blízkosti se budete cítit mnohem příjemněji a plní energie.

Díky zeleným fasádám se vám zase sníží náklady na spotřebu energie a podpoříte biologickou rozmanitost. Zelené fasády dále stejně jako zelené střechy snižují efekt tepelných ostrovů a ochraňují plášť budovy. Přispějete tak k ochraně životního prostředí a lepší budoucnosti pro vaše děti.

Brožury a technické listy

Více o živých stavbách

LIKO-SCzech Best Managed Companies 2020Rodinný podnikCZGBCAMSPISO 14001ISO 9001