Je třeba dělat domy jako stromy!

Je třeba dělat domy jako stromy!

Ing. Libor Musil, předseda představenstva společnosti LIKO-S a držitel Ceny Josefa Vavrouška za ekologický přínos:

Celou dobu, kdy se zabýváme intenzivně vlivem budov na okolí, což je od dokončení budovy LIKO-Noe před 5 lety, tak se přesvědčujeme, jak velký vliv mají na oteplování planety budovy. V jejich okolí pod slunečním zářením jsou teploty od 50 do 80 stupňů Celsia. To samozřejmě vysušuje okolí a přehřívá vzduch. Ale co nás stále překvapuje, je skutečnost, že se tímto významným problémem zabývá jenom malá hrstka lidí a ostatní stále hovoří o velkém vlivu skleníkových plynů. Pan docent Jan Pokorný se v rozhovoru tímto tématem zabývá a tepelné záření z budov ještě rozšiřuje o záření z polí. Všichni známe efekt, kdy se nad posečeným polem tetelí horký vzduch. V posledních letech jsou pole okolo nás hnědá již od června až do září a vydávají do okolí obrovské množství tepelné energie, stejně jako stavby. Lesů a vody v krajině ubývá, a tak zde není síla, která by to uchladila. Jdeme mílovými kroky do stavu, kdy u nás současné stepní klima přejde v pouštní, jak to pan Pokorný popisuje.

Anebo začneme rychle něco dělat! Každý na svém, sázet keře, popínavky, zakrývat auta a parkoviště stromy a ty dávat všude, kde se jenom dá. Když už zpevňovat plochy, tak jenom zatravňovacími dlaždicemi a snažit se z ulic našich měst udělat zahrady plné zeleně. Desítky let uhýbala příroda nám, nyní musíme uhnout my přírodě a vrátit jí alespoň minimum, co jí patří.

A vzhledem k tomu, že uplyne několik let než strom plní dobře roli chladiče, tak jsme vymysleli systém, který chladí okamžitě po namontování – naše zelené fasády. Pouhých 8 m2 zelené fasády má stejný chladicí výkon jako velký vzrostlý strom. Je třeba dělat „domy jako stromy“!

Přečtěte si rozhovor s biologem Janem Pokorným Většina starých civilizací vyschla

Zdroj: Lidovky.cz 6. 5. 2019, autorka Eliška Nová
Biolog Jan Pokorný je ředitelem obecně prospěšné společnosti Enki, která se zabývá výzkumem v oblasti solární a krajinné energetiky, rybničního hospodaření a hospodaření s vodou v krajině. 

 

 

LIKO-SArt Of SpaceCZGBCAMSPCzech Best Managed Companies 2020