Brno postaví zahrady k nebi!

Brno postaví zahrady k nebi!

Včera oběhla širokou veřejností zpráva o projektu s názvem Park na třetí, který má za úkol ochladit Brno. Projekt, jehož autorem je Tomáš Hlavsa, vyhrál druhý heckathon (myšlenkový maraton), který uspořádal první náměstek primátorky pan Petr Hladík.

Brno je otevřené a aktivní město. Rozhodl jsem se pro pořádání těchto akcí, abychom společně s veřejností dokázali hledat nová a inovativní řešení určitých problémů. Myslím, že je důležité, aby se i veřejnost zapojovala do rozvoje města,“ uvedl Petr Hladík.

V letních dnech bývají v Brně opravdu velká horka, která jsou často k nevydržení. To je důsledkem velké zastavěné plochy centra města. Z měst se vytrácí zeleň, půda a stromy, které zadržují vodu v krajině. Projekt „Park na třetí“ by měl pomoci ochladit Brno. Zeleň se závlahovým systémem nasazená v modulech nebo kontejnerech by mohla být na náměstích, mezi domy, na fasádách nebo střechách, ale také u zahrádek restaurací, u venkovních galerií, na balkonech bytových domů nebo jako výplň mezi budovami.

Projekt využívá obdobných technologií jako naše zelené střechy a fasády

 „Vytvořili jsme koncept modulárních vertikálních zahrad, které by měly schopnost jímat a zadržovat dešťovou vodu z okolních zpevněných ploch. Tím by přispívaly k ochlazování okolí, zadržování nečistot a zatraktivnění prostoru. Celý projekt by mohl inspirovat i developery a soukromý sektor,“ poznamenal Petr Hladík.

Informace tohoto typu jsou pro nás výbornou zprávou! Nejen zástupci přehřátých měst začínají zhoršující se životní prostředí řešit a jsou ochotní do opatření investovat. Jsme velmi rádi, že se z myšlenky „zeleného stavění“ stává standard a lidé okolo konečně začínají přemýšlet nad tím, kam mizí všechna voda, kde jsou živočichové, kde je sníh a příjemné vlhké jaro. Tak přece jen – pojďme stavět domy jako stromy!

Podívejte se jak vznikala naše první živá výrobní hala LIKO-VO!Zpracováno s použitím zdrojů: Brněnský deník 14. 1. 2020 a Centrumnews.cz 15. 1. 2020

Obrázky: Návrhy architekta Tomáše Hlavsy

 

LIKO-SArt Of SpaceCZGBCAMSP