Beze stromů není život

Beze stromů není život

„Strom je největší a nejdůležitější tvor na planetě,“ jak řekl architekt Zdeněk Fránek. Beze stromů není život a kácení starých zdravých stromů na úkor nových stromků je nesmyslné, protože díky nim je na naší planetě život.

Za poslední roky se v naší kotlině velmi oteplilo. Nemáme tu žádné vysoké hory s ledovci ani žádný chladící veletok. A protože v posledních letech padly statisíce hektarů našich lesů vinou kůrovce, nemůžeme využívat ani chladícího účinku našich lesů.

Proto musíme za naše stromy bojovat a nedovolit jejich zbytečné kácení. Mladý stromek, který nahradí starý ale zdravý strom, jenž byl na jeho úkor pokácen, potřebuje v prvních letech nákladnou péči. Jedině tak totiž může po dvaceti až třiceti letech dosáhnout takové chladící funkce jako jeho vzrostlý předchůdce.

K takovémuto nesmyslnému kácení došlo i ve Slavonicích, jelikož zde během letošní zimy padlo přes 150 vzrostlých zdravých stromů a další kácení se ještě chystá. Navíc k tomuto činu byla potřeba dotace z fondu životního prostředí na obnovu zeleně. Přitom Agentura ochrany přírody a krajiny, která udělila dotaci, počítala jen s kácením 31 stromů, s odstraněním dalších stromů nesouhlasí.

Podívejte se na video z pořadu České televize "Nedej se!", ve kterém k celé situaci promluvili jak místní obyvatelé, tak i architekt Zdeněk Fránek, který pro nás navrhl naše živé stavby LIKO-NoeLIKO-Vo.

 

Zhlédnout video

Více o živých stavbách

LIKO-SCzech Best Managed Companies 2020Rodinný podnikCZGBCAMSPISO 14001ISO 9001